IXYS Corporation IXFK64N60P
IXFK64N60P picture photo
Mfg. Part Number
IXFK64N60P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 64A TO-264
Datasheet Download
IXFK64N60P.pdf
Availability of IXFK64N60P
QUANTITY
IXFK64N60P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK64N60P
Internal Part NumberEIS-IXFK64N60P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C64A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs96 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds12000pF @ 25V
Power - Max1040W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK64N60P
Related LinksIXFK6, IXFK64N60P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK64N60P Details Description
Related parts for IXFK64N60P
TRANS NPN 50V 3A 6TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
HEAT SINK 32.5 X 32.5 X 14.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 110VAC/DC PANEL datasheet.pdf
IC FIFO 512X9 SYNC 10NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 100MA 49 OHM TH datasheet.pdf