IXYS Corporation IXFK73N30
IXFK73N30 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK73N30
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 73A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK73N30.pdf
Availability of IXFK73N30
QUANTITY
IXFK73N30 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK73N30
Internal Part NumberEIS-IXFK73N30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C73A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs45 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs360nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9000pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK73N30
Related LinksIXFK, IXFK73N30 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK73N30 Details Description
Related parts for IXFK73N30
ASSEMBLY OUTPUT CONNECTOR datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NAT SHLD 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.034" .025" datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf