IXYS Corporation IXFK73N30Q
IXFK73N30Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK73N30Q
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 73A TO-264
Datasheet Download
IXFK73N30Q.pdf
Availability of IXFK73N30Q
QUANTITY
IXFK73N30Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK73N30Q
Internal Part NumberEIS-IXFK73N30Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C73A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs45 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs195nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5400pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK73N30Q
Related LinksIXFK7, IXFK73N30Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK73N30Q Details Description
Related parts for IXFK73N30Q
LED WEDGE BASE RED datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 100MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 180MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
STD TIMER HOUSING 4POS datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf