IXYS Corporation IXFK80N20
IXFK80N20 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK80N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 80A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK80N20.pdf
Availability of IXFK80N20
QUANTITY
IXFK80N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK80N20
Internal Part NumberEIS-IXFK80N20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs280nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5900pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK80N20
Related LinksIXFK, IXFK80N20 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK80N20 Details Description
Related parts for IXFK80N20
TERM BLOCK PCB 5.08MM 18POS OR datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
LED HIGH SPEED FO TO18 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 600MA 480 MOHM datasheet.pdf