IXYS Corporation IXFK80N20Q
IXFK80N20Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK80N20Q
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 80A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK80N20Q.pdf
Availability of IXFK80N20Q
QUANTITY
IXFK80N20Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK80N20Q
Internal Part NumberEIS-IXFK80N20Q
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4600pF @ 25V
Power - Max360W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK80N20Q
Related LinksIXFK8, IXFK80N20Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK80N20Q Details Description
Related parts for IXFK80N20Q
CONN HEADER VERT .100 6 POS 30AU datasheet.pdf