IXYS Corporation IXFN180N20
IXFN180N20 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN180N20
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 180A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN180N20.pdf
Availability of IXFN180N20
QUANTITY
IXFN180N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN180N20
Internal Part NumberEIS-IXFN180N20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs660nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds22000pF @ 25V
Power - Max700W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN180N20
Related LinksIXFN1, IXFN180N20 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN180N20 Details Description
Related parts for IXFN180N20
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
KIT ADVENTURES IN FIBER OPTIC datasheet.pdf
IC REDRIVER ETHERNET 4CH 68PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 210 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
103 W 50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBJ datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC SOT23 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SMV datasheet.pdf
18POS, MIXED,REC HSG,ASSY,SEALED datasheet.pdf