IXYS Corporation IXFN40N110P
IXFN40N110P picture photo
Mfg. Part Number
IXFN40N110P
Brief Description
MOSFET N-CH 1100V 34A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN40N110P.pdf
Availability of IXFN40N110P
QUANTITY
IXFN40N110P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN40N110P
Internal Part NumberEIS-IXFN40N110P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolar™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1100V (1.1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C34A
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs310nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds19000pF @ 25V
Power - Max890W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN40N110P
Related LinksIXFN4, IXFN40N110P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN40N110P Details Description
Related parts for IXFN40N110P
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST SMD datasheet.pdf
CABLE N/N 12" RG-142 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 33K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W SMBG datasheet.pdf
CAP TRIM 3-25PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf