IXYS Corporation IXFN66N50Q2
IXFN66N50Q2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN66N50Q2
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 66A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN66N50Q2.pdf
Availability of IXFN66N50Q2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFN66N50Q2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN66N50Q2
Internal Part NumberEIS-IXFN66N50Q2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIXF(K,N,R,X)66N50Q2 11/Oct/2011
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C66A
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs199nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6800pF @ 25V
Power - Max735W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN66N50Q2
Related LinksIXFN6, IXFN66N50Q2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN66N50Q2 Details Description
Related parts for IXFN66N50Q2
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-SOIC datasheet.pdf
IC CHARGR BATTERY L-ION TSOT23-8 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 42SDIP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 9V 2W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 15NS 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W SMBJ datasheet.pdf