IXYS Corporation IXFP16N50P
IXFP16N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXFP16N50P
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220
Datasheet Download
IXFP16N50P.pdf
Availability of IXFP16N50P
QUANTITY
IXFP16N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFP16N50P
Internal Part NumberEIS-IXFP16N50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs400 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs43nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2250pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFP16N50P
Related LinksIXFP1, IXFP16N50P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFP16N50P Details Description
Related parts for IXFP16N50P
LED RED DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CORD COIL SGL END 8-8 BLACK 7' datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 176MA 3.84 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II/S-SMT/RR datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf