IXYS Corporation IXFP16N50P3
IXFP16N50P3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFP16N50P3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220
Datasheet Download
IXFP16N50P3.pdf
Availability of IXFP16N50P3
QUANTITY
IXFP16N50P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFP16N50P3
Internal Part NumberEIS-IXFP16N50P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, Polar3™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1515pF @ 25V
Power - Max330W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFP16N50P3
Related LinksIXFP1, IXFP16N50P3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFP16N50P3 Details Description
Related parts for IXFP16N50P3
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
MICROFIT OVERMOLDED 4CKT 3 MTS datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 10K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 140MA 1.8 OHM datasheet.pdf