IXYS Corporation IXFP26N50P3
IXFP26N50P3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFP26N50P3
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 26A TO-220
Datasheet Download
IXFP26N50P3.pdf
Availability of IXFP26N50P3
QUANTITY
IXFP26N50P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFP26N50P3
Internal Part NumberEIS-IXFP26N50P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, Polar3™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs42nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2220pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFP26N50P3
Related LinksIXFP2, IXFP26N50P3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFP26N50P3 Details Description
Related parts for IXFP26N50P3
FIXED IND 6.8UH 1.65A 68 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 200K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 5.2A 20 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf