IXYS Corporation IXFP3N120
IXFP3N120 picture photo
Mfg. Part Number
IXFP3N120
Brief Description
MOSFET N-CH 1200V 3A TO-220
Datasheet Download
IXFP3N120.pdf
Availability of IXFP3N120
QUANTITY
IXFP3N120 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFP3N120
Internal Part NumberEIS-IXFP3N120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs39nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1050pF @ 25V
Power - Max200W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFP3N120
Related LinksIXFP, IXFP3N120 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFP3N120 Details Description
Related parts for IXFP3N120
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
INLINE FLOW SW FOR CONN TO PLC datasheet.pdf
RES 40 OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK CM 20QFN datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf