IXYS Corporation IXFR12N100Q
IXFR12N100Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFR12N100Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 10A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR12N100Q.pdf
Availability of IXFR12N100Q
QUANTITY
IXFR12N100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR12N100Q
Internal Part NumberEIS-IXFR12N100Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.1 Ohm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2900pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR12N100Q
Related LinksIXFR1, IXFR12N100Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR12N100Q Details Description
Related parts for IXFR12N100Q
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 27.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8UDFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
FUSEHOLDER 10AMP 1000V DC INLINE datasheet.pdf