| Internal Part Number | EIS-IXFR180N06 | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | HiPerFET™ | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 180A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5 mOhm @ 90A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 8mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 420nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7650pF @ 25V | |
| Power - Max | 560W | |