IXYS Corporation IXFR180N10
IXFR180N10 picture photo
Mfg. Part Number
IXFR180N10
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 165A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR180N10.pdf
Availability of IXFR180N10
QUANTITY
IXFR180N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR180N10
Internal Part NumberEIS-IXFR180N10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C165A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs400nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9400pF @ 25V
Power - Max400W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR180N10
Related LinksIXFR1, IXFR180N10 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR180N10 Details Description
Related parts for IXFR180N10
CONN HEADER 47POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOD GAMEDUINO VGA SHIELD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 4A 160VDC datasheet.pdf
TSRP REDUCER, 1.75" TO 1.25" datasheet.pdf