IXYS Corporation IXFR24N80P
IXFR24N80P picture photo
Mfg. Part Number
IXFR24N80P
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 13A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR24N80P.pdf
Availability of IXFR24N80P
QUANTITY
IXFR24N80P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR24N80P
Internal Part NumberEIS-IXFR24N80P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs420 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7200pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR24N80P
Related LinksIXFR2, IXFR24N80P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR24N80P Details Description
Related parts for IXFR24N80P
RES SMD 5.6 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
OSC VCXO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V JB 0805 datasheet.pdf
RA MCZ1.5 datasheet.pdf
RES 505.05 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf