IXYS Corporation IXFT15N80Q
IXFT15N80Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFT15N80Q
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 15A TO-268
Datasheet Download
IXFT15N80Q.pdf
Availability of IXFT15N80Q
QUANTITY
IXFT15N80Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFT15N80Q
Internal Part NumberEIS-IXFT15N80Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs600 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4300pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFT15N80Q
Related LinksIXFT1, IXFT15N80Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFT15N80Q Details Description
Related parts for IXFT15N80Q
RES SMD 5.62KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TAG MARKER SFC 1 12" YLW 200/BX datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS SGL R/A PCB AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf