IXYS Corporation IXFT40N30Q
IXFT40N30Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFT40N30Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 40A TO-268
Datasheet Download
IXFT40N30Q.pdf
Availability of IXFT40N30Q
QUANTITY
IXFT40N30Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFT40N30Q
Internal Part NumberEIS-IXFT40N30Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3100pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFT40N30Q
Related LinksIXFT4, IXFT40N30Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFT40N30Q Details Description
Related parts for IXFT40N30Q
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
SLAD 28/90 3.2SN ORANGE datasheet.pdf
HAN-MODULAR COMPACT OVER-MOULDIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 34P 152MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 58A DPAK datasheet.pdf