IXYS Corporation IXFT80N085
IXFT80N085 picture photo
Mfg. Part Number
IXFT80N085
Brief Description
MOSFET N-CH 85V 80A TO-268
Datasheet Download
IXFT80N085.pdf
Availability of IXFT80N085
QUANTITY
IXFT80N085 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFT80N085
Internal Part NumberEIS-IXFT80N085
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)85V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4800pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFT80N085
Related LinksIXFT8, IXFT80N085 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFT80N085 Details Description
Related parts for IXFT80N085
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 60" datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
IEC DISTRIBUTION UNIT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200MA 1W datasheet.pdf
ECCOSORB LS-SERIES 1/8X24X24 datasheet.pdf
TERM RING INS 16-14AWG datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC LINKSWITCH CV/CC 7.5W 12ESOP datasheet.pdf