IXYS Corporation IXFT80N085
IXFT80N085 picture photo
Mfg. Part Number
IXFT80N085
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 85V 80A TO-268
Datasheet Download
IXFT80N085.pdf
Availability of IXFT80N085
QUANTITY
IXFT80N085 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFT80N085
Internal Part NumberEIS-IXFT80N085
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)85V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4800pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFT80N085
Related LinksIXFT8, IXFT80N085 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFT80N085 Details Description
Related parts for IXFT80N085
DIODE ZENER 5.6V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
IC OSC SILICON 4.194304MHZ 8-DFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf