IXYS Corporation IXFV12N80PS
IXFV12N80PS picture photo
Mfg. Part Number
IXFV12N80PS
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 12A PLUS220-S
Datasheet Download
IXFV12N80PS.pdf
Availability of IXFV12N80PS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFV12N80PS Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFV12N80PS
Internal Part NumberEIS-IXFV12N80PS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs850 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2800pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePLUS-220SMD
Supplier Device PackagePLUS-220SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFV12N80PS
Related LinksIXFV1, IXFV12N80PS Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFV12N80PS Details Description
Related parts for IXFV12N80PS
CAP FILM 0.03UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 2GB datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 80W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND BLACK 7' datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 2X20GHZ APD XFP datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf