| Internal Part Number | EIS-IXFV52N30P | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 16/Dec/2013 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | PolarHT™ HiPerFET™ | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 300V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 52A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 66 mOhm @ 500mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 4mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 110nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3490pF @ 25V | |
| Power - Max | 400W | |