IXYS Corporation IXFX26N60Q
IXFX26N60Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFX26N60Q
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 26A PLUS 247
Datasheet Download
IXFX26N60Q.pdf
Availability of IXFX26N60Q
QUANTITY
IXFX26N60Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX26N60Q
Internal Part NumberEIS-IXFX26N60Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesHiPerFET™
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5100pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX26N60Q
Related LinksIXFX2, IXFX26N60Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX26N60Q Details Description
Related parts for IXFX26N60Q
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 2% 500V SMD datasheet.pdf
23P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
DAYTON GEAR MOTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf