IXYS Corporation IXFX26N60Q
IXFX26N60Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFX26N60Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 26A PLUS 247
Datasheet Download
IXFX26N60Q.pdf
Availability of IXFX26N60Q
QUANTITY
IXFX26N60Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX26N60Q
Internal Part NumberEIS-IXFX26N60Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5100pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX26N60Q
Related LinksIXFX2, IXFX26N60Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX26N60Q Details Description
Related parts for IXFX26N60Q
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1/4" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 14-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MODULE ISDN-S 1CT:1CT 30MH T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf