IXYS Corporation IXFX27N80Q
IXFX27N80Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFX27N80Q
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 27A PLUS 247
Datasheet Download
IXFX27N80Q.pdf
Availability of IXFX27N80Q
QUANTITY
IXFX27N80Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX27N80Q
Internal Part NumberEIS-IXFX27N80Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs320 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7600pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX27N80Q
Related LinksIXFX2, IXFX27N80Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX27N80Q Details Description
Related parts for IXFX27N80Q
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL DIFF 8-SOP datasheet.pdf
LED 7-SEG 14.2MM CC RED RHD RHD datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMN25B/AE25M/X datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 90.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf