| Internal Part Number | EIS-IXFX44N80Q3 | |
| Featured Product | Q3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | HiPerFET™ | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 44A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190 mOhm @ 22A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 6.5V @ 8mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 185nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 9840pF @ 25V | |
| Power - Max | 1250W | |