| Internal Part Number | EIS-IXFX48N60Q3 | |
| Featured Product | Q3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | HiPerFET™ | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 48A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 140 mOhm @ 24A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 6.5V @ 4mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 140nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7020pF @ 25V | |
| Power - Max | 1000W | |