IXYS Corporation IXGA12N120A3
IXGA12N120A3 picture photo
Mfg. Part Number
IXGA12N120A3
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 22A 100W TO263
Datasheet Download
IXGA12N120A3.pdf
Availability of IXGA12N120A3
QUANTITY
IXGA12N120A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGA12N120A3
Internal Part NumberEIS-IXGA12N120A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)22A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 12A
Power - Max100W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge20.4nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-263 (IXGA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGA12N120A3
Related LinksIXGA12, IXGA12N120A3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGA12N120A3 Details Description
Related parts for IXGA12N120A3
RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 600V 8SOIC datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf