IXYS Corporation IXGA12N120A3
IXGA12N120A3 picture photo
Mfg. Part Number
IXGA12N120A3
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 22A 100W TO263
Datasheet Download
IXGA12N120A3.pdf
Availability of IXGA12N120A3
QUANTITY
IXGA12N120A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGA12N120A3
Internal Part NumberEIS-IXGA12N120A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)22A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 12A
Power - Max100W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge20.4nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-263 (IXGA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGA12N120A3
Related LinksIXGA12, IXGA12N120A3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGA12N120A3 Details Description
Related parts for IXGA12N120A3
CONN HOUSING TAB 20POS DUAL PANL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 1210 datasheet.pdf
THERMOSTAT 120 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 0.205 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 12A 125V datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN CARD BUS FRAME 15POS 0.9MM datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf