IXYS Corporation IXGA30N120B3
IXGA30N120B3 picture photo
Mfg. Part Number
IXGA30N120B3
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 60A 300W TO263
Datasheet Download
IXGA30N120B3.pdf
Availability of IXGA30N120B3
QUANTITY
IXGA30N120B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGA30N120B3
Internal Part NumberEIS-IXGA30N120B3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.5V @ 15V, 30A
Power - Max300W
Switching Energy3.47mJ (on), 2.16mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge87nC
Td (on/off) @ 25°C16ns/127ns
Test Condition960V, 30A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-263 (IXGA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGA30N120B3
Related LinksIXGA30, IXGA30N120B3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGA30N120B3 Details Description
Related parts for IXGA30N120B3
CONN RECEPT HR 6POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SOCKET ADAPT SOIC-W TO 14DIP 0.3 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 11.059MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf