IXYS Corporation IXGH17N100U1
IXGH17N100U1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGH17N100U1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1000V 34A 150W TO247AD
Datasheet Download
IXGH17N100U1.pdf
Availability of IXGH17N100U1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGH17N100U1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH17N100U1
Internal Part NumberEIS-IXGH17N100U1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1000V
Current - Collector (Ic) (Max)34A
Current - Collector Pulsed (Icm)68A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.5V @ 15V, 17A
Power - Max150W
Switching Energy3mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C100ns/500ns
Test Condition800V, 17A, 82 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH17N100U1
Related LinksIXGH17, IXGH17N100U1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH17N100U1 Details Description
Related parts for IXGH17N100U1
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
93235-111LF METRAL A ROW SIGNAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SC79-2 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf