IXYS Corporation IXGH20N120B
IXGH20N120B picture photo
Mfg. Part Number
IXGH20N120B
Brief Description
IGBT 1200V 40A 190W TO247
Datasheet Download
IXGH20N120B.pdf
Availability of IXGH20N120B
QUANTITY
IXGH20N120B Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH20N120B
Internal Part NumberEIS-IXGH20N120B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.4V @ 15V, 20A
Power - Max190W
Switching Energy2.1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge72nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/150ns
Test Condition960V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH20N120B
Related LinksIXGH2, IXGH20N120B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH20N120B Details Description
Related parts for IXGH20N120B
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf