IXYS Corporation IXGH32N120A3
IXGH32N120A3 picture photo
Mfg. Part Number
IXGH32N120A3
Brief Description
IGBT 1200V 75A 300W TO247
Datasheet Download
IXGH32N120A3.pdf
Availability of IXGH32N120A3
QUANTITY
IXGH32N120A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH32N120A3
Internal Part NumberEIS-IXGH32N120A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Current - Collector Pulsed (Icm)230A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.35V @ 15V, 32A
Power - Max300W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge89nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH32N120A3
Related LinksIXGH32, IXGH32N120A3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH32N120A3 Details Description
Related parts for IXGH32N120A3
RES SMD 63.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
ABS 12VDC VOLT OUT BINARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.1A 60V DO35 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 36.5MM PANEL datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf