IXYS Corporation IXGH32N60CD1
IXGH32N60CD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGH32N60CD1
Brief Description
IGBT 600V 60A 200W TO247AD
Datasheet Download
IXGH32N60CD1.pdf
Availability of IXGH32N60CD1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGH32N60CD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH32N60CD1
Internal Part NumberEIS-IXGH32N60CD1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™, Lightspeed™
PackagingBulk
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 32A
Power - Max200W
Switching Energy320µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge110nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/85ns
Test Condition480V, 32A, 4.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH32N60CD1
Related LinksIXGH32, IXGH32N60CD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH32N60CD1 Details Description
Related parts for IXGH32N60CD1
IC COUNTER 5STAGE JOHNSON 16DIP datasheet.pdf
CONN GH HOUSING 5POS 1.25MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf