IXYS Corporation IXGJ40N60C2D1
IXGJ40N60C2D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGJ40N60C2D1
Brief Description
IGBT 600V 75A 300W TO268
Datasheet Download
IXGJ40N60C2D1.pdf
Availability of IXGJ40N60C2D1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGJ40N60C2D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGJ40N60C2D1
Internal Part NumberEIS-IXGJ40N60C2D1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Oct/2011
IGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 30A
Power - Max300W
Switching Energy200µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge95nC
Td (on/off) @ 25°C18ns/90ns
Test Condition400V, 30A, 3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGJ40N60C2D1
Related LinksIXGJ40, IXGJ40N60C2D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGJ40N60C2D1 Details Description
Related parts for IXGJ40N60C2D1
8 CIR MTA-100 ASSY ON TAPE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A PLUS220-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf