IXYS Corporation IXGK320N60B3
IXGK320N60B3 picture photo
Mfg. Part Number
IXGK320N60B3
Brief Description
IGBT 600V 500A 1700W TO264
Datasheet Download
IXGK320N60B3.pdf
Availability of IXGK320N60B3
QUANTITY
IXGK320N60B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGK320N60B3
Internal Part NumberEIS-IXGK320N60B3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)500A
Current - Collector Pulsed (Icm)1200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.6V @ 15V, 100A
Power - Max1700W
Switching Energy2.7mJ (on), 3.5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge585nC
Td (on/off) @ 25°C44ns/250ns
Test Condition480V, 100A, 1 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-264 (IXGK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGK320N60B3
Related LinksIXGK32, IXGK320N60B3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGK320N60B3 Details Description
Related parts for IXGK320N60B3
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 13pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf