IXYS Corporation IXGK82N120B3
IXGK82N120B3 picture photo
Mfg. Part Number
IXGK82N120B3
Brief Description
IGBT 1200V 230A 1250W TO264
Datasheet Download
IXGK82N120B3.pdf
Availability of IXGK82N120B3
QUANTITY
IXGK82N120B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGK82N120B3
Internal Part NumberEIS-IXGK82N120B3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)230A
Current - Collector Pulsed (Icm)500A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 82A
Power - Max1250W
Switching Energy5mJ (on), 3.3mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge350nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/210ns
Test Condition600V, 80A, 2 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-264 (IXGK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGK82N120B3
Related LinksIXGK82, IXGK82N120B3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGK82N120B3 Details Description
Related parts for IXGK82N120B3
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 5V DIP SGL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
IC POT DGTL 100L 32TAP 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
RES 128 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf