IXYS Corporation IXGN80N60A2D1
IXGN80N60A2D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGN80N60A2D1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 160A FRD SOT-227B
Datasheet Download
IXGN80N60A2D1.pdf
Availability of IXGN80N60A2D1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGN80N60A2D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGN80N60A2D1
Internal Part NumberEIS-IXGN80N60A2D1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)160A
Power - Max625W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.35V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max)650µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGN80N60A2D1
Related LinksIXGN80, IXGN80N60A2D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGN80N60A2D1 Details Description
Related parts for IXGN80N60A2D1
CONN HEADER 38POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 DUPLX 126UM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 24"X24 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
508 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STD P 75OHM 200CM datasheet.pdf