IXYS Corporation IXGQ150N30TCD1
IXGQ150N30TCD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGQ150N30TCD1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 300V 150A TO3P
Datasheet Download
IXGQ150N30TCD1.pdf
Availability of IXGQ150N30TCD1
QUANTITY
IXGQ150N30TCD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGQ150N30TCD1
Internal Part NumberEIS-IXGQ150N30TCD1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)300V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Current - Collector Pulsed (Icm)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic-
Power - Max-
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGQ150N30TCD1
Related LinksIXGQ150, IXGQ150N30TCD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGQ150N30TCD1 Details Description
Related parts for IXGQ150N30TCD1
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.35A 119 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
GT02 TOUCH SCREEN MONO WH/RD/PK datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf