IXYS Corporation IXGQ20N120B
IXGQ20N120B picture photo
Mfg. Part Number
IXGQ20N120B
Brief Description
IGBT 1200V 40A 190W TO3P
Datasheet Download
IXGQ20N120B.pdf
Availability of IXGQ20N120B
QUANTITY
IXGQ20N120B Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGQ20N120B
Internal Part NumberEIS-IXGQ20N120B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.4V @ 15V, 20A
Power - Max190W
Switching Energy2.1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge62nC
Td (on/off) @ 25°C20ns/270ns
Test Condition960V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGQ20N120B
Related LinksIXGQ2, IXGQ20N120B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGQ20N120B Details Description
Related parts for IXGQ20N120B
IC DUAL OPAMP/COMP V-REF 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUTER 99MBPS DIN RAIL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 22POS datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 160PQFP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 40MM datasheet.pdf
3+3 WAY M HORIZ BM SMT W/3.5MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP-3POS 11.0A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 835MA 167 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf