IXYS Corporation IXGQ28N120BD1
IXGQ28N120BD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGQ28N120BD1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 50A 250W TO3P
Datasheet Download
IXGQ28N120BD1.pdf
Availability of IXGQ28N120BD1
QUANTITY
IXGQ28N120BD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGQ28N120BD1
Internal Part NumberEIS-IXGQ28N120BD1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.5V @ 15V, 28A
Power - Max250W
Switching Energy2mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge92nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/180ns
Test Condition960V, 28A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGQ28N120BD1
Related LinksIXGQ28, IXGQ28N120BD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGQ28N120BD1 Details Description
Related parts for IXGQ28N120BD1
RES SMD 100K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 16A ITO220AC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf