IXYS Corporation IXGR24N60CD1
IXGR24N60CD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGR24N60CD1
Brief Description
IGBT 600V 42A 80W ISOPLUS247
Datasheet Download
IXGR24N60CD1.pdf
Availability of IXGR24N60CD1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGR24N60CD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGR24N60CD1
Internal Part NumberEIS-IXGR24N60CD1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)42A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 24A
Power - Max80W
Switching Energy240µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge55nC
Td (on/off) @ 25°C15ns/75ns
Test Condition480V, 24A, 18 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Package / CaseISOPLUS247™
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGR24N60CD1
Related LinksIXGR24, IXGR24N60CD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGR24N60CD1 Details Description
Related parts for IXGR24N60CD1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
CONN RCPT 58POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 2048X18 56TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H M34 datasheet.pdf
3 V/5 V, 450 uA 16-Bit, Sigma-Delta ADC IC datasheet.pdf