IXYS Corporation IXGR40N120B2D1
IXGR40N120B2D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGR40N120B2D1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V ISOPLUS247
Datasheet Download
IXGR40N120B2D1.pdf
Availability of IXGR40N120B2D1
QUANTITY
IXGR40N120B2D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGR40N120B2D1
Internal Part NumberEIS-IXGR40N120B2D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Current - Collector Pulsed (Icm)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic-
Power - Max-
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseISOPLUS247™
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGR40N120B2D1
Related LinksIXGR40N, IXGR40N120B2D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGR40N120B2D1 Details Description
Related parts for IXGR40N120B2D1
TRANS NPN 400V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 9-36VIN +/[email protected] datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
COMM UNIT DEVICENET FOR E3XDAS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf