IXYS Corporation IXGR40N60B
IXGR40N60B picture photo
Mfg. Part Number
IXGR40N60B
Brief Description
IGBT 600V 70A 200W ISOPLUS247
Datasheet Download
IXGR40N60B.pdf
Availability of IXGR40N60B
QUANTITY
IXGR40N60B Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGR40N60B
Internal Part NumberEIS-IXGR40N60B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 40A
Power - Max200W
Switching Energy2.7mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge116nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/180ns
Test Condition480V, 40A, 4.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseISOPLUS247™
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGR40N60B
Related LinksIXGR4, IXGR40N60B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGR40N60B Details Description
Related parts for IXGR40N60B
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMD datasheet.pdf
TERM RING TUBE N INS 2AWG 3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/RED datasheet.pdf
BFR 20 HEX NUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS INLINE SKT datasheet.pdf