IXYS Corporation IXGT15N120BD1
IXGT15N120BD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGT15N120BD1
Brief Description
IGBT 1200V 30A 150W TO268
Datasheet Download
IXGT15N120BD1.pdf
Availability of IXGT15N120BD1
QUANTITY
IXGT15N120BD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGT15N120BD1
Internal Part NumberEIS-IXGT15N120BD1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 15A
Power - Max150W
Switching Energy1.75mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge69nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/150ns
Test Condition960V, 15A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGT15N120BD1
Related LinksIXGT15, IXGT15N120BD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGT15N120BD1 Details Description
Related parts for IXGT15N120BD1
JUMPER-H1500TR/A3049G/H1500TR12" datasheet.pdf
CONN RCPT 10MM 3POS 1P67 W/PIN datasheet.pdf
BATT NIMH SC 1.2V 2450MAH W/TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
RELAY SSR 400VDC/10A 4-32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 299POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf