IXYS Corporation IXGT28N120B
IXGT28N120B picture photo
Mfg. Part Number
IXGT28N120B
Brief Description
IGBT 1200V 50A 250W TO268
Datasheet Download
IXGT28N120B.pdf
Availability of IXGT28N120B
QUANTITY
IXGT28N120B Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGT28N120B
Internal Part NumberEIS-IXGT28N120B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.5V @ 15V, 28A
Power - Max250W
Switching Energy2.2mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge92nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/210ns
Test Condition960V, 28A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGT28N120B
Related LinksIXGT2, IXGT28N120B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGT28N120B Details Description
Related parts for IXGT28N120B
CONN SOCKET 8 AWG 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 560MA 172 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 46POS datasheet.pdf