IXYS Corporation IXGX50N60AU1
IXGX50N60AU1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGX50N60AU1
Brief Description
IGBT 600V 75A 300W TO247
Datasheet Download
IXGX50N60AU1.pdf
Availability of IXGX50N60AU1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGX50N60AU1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGX50N60AU1
Internal Part NumberEIS-IXGX50N60AU1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 50A
Power - Max300W
Switching Energy4.8mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge200nC
Td (on/off) @ 25°C50ns/200ns
Test Condition480V, 50A, 2.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGX50N60AU1
Related LinksIXGX50, IXGX50N60AU1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGX50N60AU1 Details Description
Related parts for IXGX50N60AU1
CONN HEADER .100 60POS R/A SHRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 25-29MHZ KR datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM SMCJ datasheet.pdf
CAP CER 1000PF X5F RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf