IXYS Corporation IXKN40N60C
IXKN40N60C picture photo
Mfg. Part Number
IXKN40N60C
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 40A SOT-227B
Datasheet Download
IXKN40N60C.pdf
Availability of IXKN40N60C
QUANTITY
IXKN40N60C Order Process
Ship out your order
Specifications of IXKN40N60C
Internal Part NumberEIS-IXKN40N60C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs250nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXKN40N60C
Related LinksIXKN4, IXKN40N60C Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXKN40N60C Details Description
Related parts for IXKN40N60C
TERM BLK W/LED SGL LEVEL 160-150 datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 160MSPS 64-QFN datasheet.pdf
IC AMP QUAD BCD/BRIDG POWERSO36 datasheet.pdf
RELAY SKT DPDT OR 4PDT DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND CREE MED datasheet.pdf
IGBT 600V 10A 54.4W TO252 datasheet.pdf