IXYS Corporation IXSH10N60B2D1
IXSH10N60B2D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXSH10N60B2D1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 20A 100W TO247
Datasheet Download
IXSH10N60B2D1.pdf
Availability of IXSH10N60B2D1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXSH10N60B2D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSH10N60B2D1
Internal Part NumberEIS-IXSH10N60B2D1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT's S Class Type 23/Apr/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Current - Collector Pulsed (Icm)30A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 10A
Power - Max100W
Switching Energy430µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge17nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/180ns
Test Condition480V, 10A, 30 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXSH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSH10N60B2D1
Related LinksIXSH10, IXSH10N60B2D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSH10N60B2D1 Details Description
Related parts for IXSH10N60B2D1
TERM BLK DBL LVL PCB 3POS 5.0MM datasheet.pdf
SSD 336GB SCSI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf