IXYS Corporation IXSH24N60
IXSH24N60 picture photo
Mfg. Part Number
IXSH24N60
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 48A 150W TO247
Datasheet Download
IXSH24N60.pdf
Availability of IXSH24N60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXSH24N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSH24N60
Internal Part NumberEIS-IXSH24N60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT's S Class Type 23/Apr/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)48A
Current - Collector Pulsed (Icm)96A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 24A
Power - Max150W
Switching Energy2mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge75nC
Td (on/off) @ 25°C100ns/450ns
Test Condition480V, 24A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXSH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSH24N60
Related LinksIXSH, IXSH24N60 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSH24N60 Details Description
Related parts for IXSH24N60
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
BASED LED T3 1/4 WHT 28V NONPOL datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .5W 87DB 15X25MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf